Sklep online
Sklep online

Czy pies może jeść orzechy? Wpływ orzechów włoskich, laskowych

Domowy jadłospis psa powinien obfitować we wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Jego podstawą może być gotowa karma sucha lub posiłki przyrządzone zgodnie z ideą BARF. Poza nimi warto jednak uzupełniać dietę pupila o zdrowe przysmaki i przekąski. Czy orzechy mogą pełnić tę funkcję? Dowiedz się, czy pies może jeść orzechy i w jakiej ilości należy je podawać!

Zastanawiasz się, czy Twój pies może jeść orzechy włoskie lub laskowe? Przekąski tego rodzaju budzą wiele wątpliwości. Produkty te stanowią co prawda źródło wielu cennych składników odżywczych, takich jak błonnik, białko czy kwasy Omega. Z drugiej strony, nie można zapominać o tym, że układ pokarmowy psa funkcjonuje zupełnie inaczej niż ludzki i może mieć problem z przyswojeniem tego, co dla człowieka stanowi zdrową przekąskę. Warto dodać, że choć niektóre rodzaje orzechów są bezpieczne dla psa, to inne mogą stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia. Przeczytaj, które orzechy możesz podawać swojemu pupilowi!

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

Orzechy włoskie dla psa stanowią cenne źródło wielu witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. To pokarm bogaty w witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk, miedź oraz mangan. Włoskie orzechy zawierają także błonnik, czyli włókno pokarmowe. Jest to składnik regulujący procesy trawienia i poprawiający perystaltykę jelit. Biorąc to wszystko pod uwagę, można by sądzić, że orzechy włoskie stanowią cenny dodatek do jadłospisu czworonoga. I rzeczywiście tak jest, pod warunkiem że podaje się je z umiarem. Dlaczego?

Ilość orzechów włoskich w diecie psa powinna być raczej niewielka. Warto wiedzieć, że z uwagi na dużą zawartość olejów są to przekąski dość ciężkostrawne. Większa porcja może wywołać rozstrój żołądka oraz biegunkę. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zwierzaków borykających się z alergią lub nietolerancją pokarmową. Pamiętaj też, że łupiny orzechów włoskich są trujące, więc podawaj je tylko po dokładnym oczyszczeniu.

Przysmaki dla psów

Orzechy laskowe – czy można serwować je psu?

Orzechy laskowe zawierają wiele witamin i minerałów, które mogą wywrzeć korzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie Twojego psa. Stanowią źródło witaminy E, B1 i B6, a ponadto cynku, manganu oraz magnezu. Twój pupil znajdzie w nich także kwasy tłuszczowe Omega, które wpływają na kondycję sierści i ogólną poprawę jej wyglądu. Orzechy laskowe są dla psa cennym dodatkiem do diety, ale i one powinny pojawiać się w niej jedynie w niewielkich ilościach.

Orzechy tej odmiany są wysokokaloryczne, więc serwowane w większych ilościach stają się przyczyną nadwagi i otyłości u psa. Można je podawać psu jedynie jako okazjonalny przysmak dla urozmaicenia domowego jadłospisu.

Makadamia, czyli orzechy szkodliwe dla psa

Jakich orzechów nie możesz podać psu? Na liście zakazanych produktów figurują orzechy makadamia. Nawet niewielka ilość tych egzotycznych owoców może wywołać poważne zatrucie, choć jak dotąd nie udało się określić, która z zawartych w nich substancji jest tak toksyczna dla czworonogów.

Objawy zatrucia orzechami makadamia u psa pojawiają się w pierwszej dobie od ich spożycia. Symptomy obejmują:

  • bladość błon śluzowych,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • brak energii i ospałość,
  • drgawki,
  • osłabienie mięśni tylnych kończyn i problemy z chodzeniem,
  • podwyższona temperatura ciała.

Taki stan może utrzymywać się nawet do 48 godzin i wymaga fachowej pomocy lekarza weterynarii. Badania wykazują, że do zatrucia orzechami makadamia wystarczy nawet niewielka porcja – około 0,7 gramów na jeden kilogram masy ciała zwierzęcia. Warto pamiętać, że psy wykazują odmienną tolerancję na szkodliwe substancje, więc najlepiej będzie dopilnować, by te orzechy nigdy nie znalazły się w zasięgu pyska pupila.

Czy pies może jeść migdały, pistacje, orzechy ziemne i orzechy nerkowca?

Jakie orzechy dla psa są bezpieczne? Do zdrowych przysmaków zaliczają się migdały, pistacje, orzechy brazylijskie, orzeszki ziemne oraz nerkowce. Wszystkie te produkty stanowią źródło wielu cennych substancji odżywczych, takich jak witamina E, B1 czy B2. W ich składzie nie brakuje także kwasu foliowego, żelaza, cynku oraz magnezu.

Jeśli Twój pupil uwielbia orzechy, możesz podawać mu je w niewielkiej ilości raz w tygodniu. Taka mała dawka urozmaici jego jadłospis i uzupełni dietę o cenne wartości odżywcze. Jak we wszystkim najważniejszy jest jednak umiar. Migdały i orzechy nerkowca zawierają sporo tłuszczu, więc w większej ilości mogą powodować otyłość. Szczególną ostrożność zachowaj w przypadku orzechów ziemnych, czyli orzechów arachidowych. Same w sobie nie są trujące dla psa, ale zjedzone w większej ilości, mogą doprowadzić do rozstroju żołądka. Problemy żołądkowe i jelitowe mogą wywołać również migdały i pistacje.

Masło orzechowe dla psa. Czy to może być zdrowy i bezpieczny przysmak?

Masło orzechowe to dla psa nader kuszący smakołyk. Czy można jednak bez obaw częstować nim pupila? Wszystko zależy od tego, z jakiej odmiany orzechów powstało masło i co jeszcze znajduje się w jego składzie. Najczęściej spotyka się masełka z orzechów arachidowych, czyli popularnych orzeszków ziemnych. Jak już wspomniano, orzechy te w nadmiarze mogą stać się przyczyną rozstroju żołądka i problemów jelitowych. Co więcej, w składzie gotowych produktów tego typu często znajduje się cukier, sól, ksylitol lub inne przyprawy szkodliwe dla czworonogów. Dla dobra swojego zwierzaka lepiej unikać takich produktów.

Najodpowiedniejsze dla psa będzie naturalne masło orzechowe, opisane jako produkt „bio” lub „organic”. Oczywiście zawsze warto dokładnie przeczytać etykietę i upewnić się, że nie są to tylko hasła reklamowe producenta. Masło z orzechów dla psa możesz zrobić także w domu. Wystarczy zmielić w blenderze nerkowce lub migdały i podać psu bez żadnych dodatków. Nie przesadzaj jednak z ilością tego przysmaku. Masło orzechowe, podobnie jak same orzechy, jest tuczące dla psów!

Co robić, gdy pies zje więcej orzechów?

Jeśli Twój psiak dobrał się do paczki z orzechami i zjadł większą ilość, zachowaj czujność i uważnie obserwuj jego zachowanie. O ile nie były to orzechy makadamia, nie musisz obawiać się poważnego zatrucia. W przypadku orzeszków ziemnych, włoskich i laskowych możesz jednak spodziewać się problemów żołądkowych.

Jeśli zachowanie zwierzaka sygnalizuje, że doskwiera mu ból, pojawiły się wymioty lub biegunka, poszukaj pomocy u specjalisty. Weterynarz podpowie Ci, jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu psa i złagodzić objawy niestrawności.

Zaburzenia trawienne u psów mogą powodować nie tylko same orzechy, ale też dodawane do nich przyprawy, w tym sól i pieprz. Niebezpieczne są także łupiny. Twarde skorupki mogą ranić dziąsła psa, a nawet spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne w obrębie przewodu pokarmowego.

Zdrowe przekąski dla psów. Co wybrać?

Orzechy mogą być cennym dodatkiem do diety u psa, jednak ich serwowanie wymaga dużej wprawy i wiedzy z zakresu żywienia zwierząt. Warto też pamiętać, że w przypadku każdego psa reakcja na nie może być zupełnie inna, więc przysmak tego rodzaju należy wprowadzać powoli i stopniowo. Jeśli obawiasz się, jak Twój ulubieniec zareaguje na orzechy albo nie chcesz ich podawać ze względu na problemy z wagą, alergię lub nietolerancję, wybierz inne przysmaki. W sklepach zoologicznych znajdziesz mnóstwo przeróżnych smakołyków, od mokrych karm po gryzaki z suszonego mięsa. Warto po nie sięgać, zwłaszcza jeśli podstawą diety psa jest sucha karma. Dzięki drobnym przysmakom łatwo uzupełnić i urozmaicić jadłospis psa o cenne składniki!

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Majtki dla psa

Choroby pęcherza i nerek, nietrzymanie moczu lub cieczka – jak utrzymać czystość w domu i zadbać o higienę pupila w tak trudnych sytuacjach? Życie pod jednym dachem z suczką w...

Czytaj więcej
Psy długowłose - lista ras, zasady pielęgnacji

Są takie psy, obok których nie sposób przejść obojętnie. Do tego grona zaliczają się między innymi niektóre rasy psów długowłosych. Ich długa gęsta sierść przyciąga spojrzenia, a samym zwierzakom dodaje...

Czytaj więcej
Grzebień dla labradora

Na pierwszy rzut oka sierść labradora wydaje się całkiem łatwa w pielęgnacji. Zwierzak ten nie posiada przecież długiego i nieustannie plączącego się włosia. W tym wypadku największą zmorą właścicieli nie...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram